Батьківські збори "Роль читання в житті людини"

Тема наших зборів «Роли книги та читання в житті дитини» - дуже важлива, бо ми, вчителі, часто стикаємося з проблемою того, що діти, захоплюючись телевізором, а у більшості випадків – комп’ютерами та планшетами, не знають звичайних казок, які усі ми пам’ятаємо з дитинства. Зовсім мало учнів уміє відгадувати загадки. І це змушує замислитися.

Якщо ми подивимося на статистику по Україні, то за 10 років  ми стали читати набагато менше, як художньої літератури, так і періодичних  видань. Читаємо мало ми – читають менше і наші діти.

Проте дитяче читання відіграє важливу роль в житті людини, набагато більшу ніж читання в житті дорослих. Книга, яку прочитали в дитинстві залишається в пам'яті, майже на все життя і впливає на подальший розвиток дитини. Із книг, які вони читають, діти дістають певне світосприймання, книги виробляють у них певні норми поведінки. І прищеплювати любов до книги потрібно змалечку.

Привить ребёнку вкус к чтению- лучший подарок, который мы можем сделать для него. Сесиль Лупан (автор книги "Поверь в свое дитя". Він автор методик раннього розвитку, пропонує вчити дітей читати цілими словами)

Основная задача взрослых – открыть в ребенке талант читателя. Самуил Маршак

Перше знайомство починається з казок і маленьких жартівливих віршиків. Молодим мамам педіатри завжди радять побільше читати навіть у період вагітності. Дитячі казки пишуться особливим чином. Їх завдання – якомога доступніше пояснити сенс і не нашкодити дитячій психіці.

Дорослій людині не складно здогадатися, що в оповіданнях для дітей описуються найпоширеніші ситуації з життя і розповідається про те, як правильно чинити. Діти підсвідомо починають розрізняти добро і зло, вони вчаться поважати оточуючих і співчувати. Все це завдяки найпростішим дитячим казкам. Крім того, дитяча література написана простою і красивою мовою. Дитина розвиває мову, пам’ять і розширює словниковий запас.

Дитячі страхи лікуються за допомогою казкотерапії. Дитячі психологи пишуть оповідання, спрямовані на вирішення певних проблем дитини. Їх зміст і обсяг залежать від віку, характеру дитини і багато іншого. З їх допомогою ви зможете легко пояснити малюкові, як вести себе з оточуючими людьми, тваринами, чому треба вмиватися і прибирати за собою, ви швидко позбавите малюка від боязні темноти і невпевненості в собі.

Таким чином, перше і дуже важливе знайомство з книгами відбувається у людини в зовсім ранньому віці. Коли дитина іде до школи і вчиться читати, тоді вона має унікальну можливість поринути в чарівний і таємничий світ літератури. Багатьом не подобається читати класику, яка передбачена за шкільною програмою. Однак, перш ніж відмовитися, необхідно запам’ятати, що успіху в житті може досягти тільки грамотна людина. Література, навіть якщо вона не до смаку, розвиває мислення і пам’ять. Крім того, ніхто не може сказати, що книга нецікава, поки сам не прочитає. І про це необхідно постійно нагадувати нашим дітям. Важливо, щоб про це говорилося не тільки в школі, і й вдома.

Сьогодні книги в житті людини займають невелике місце. Набагато більше часу ми витрачаємо на розваги, ігри та роботу. Практично будь-яку інформацію можна знайти в Інтернеті, при цьому нашому мозку доведеться сприймати десятки непотрібних картинок та іншої другорядної інформації.

Роль книжки у житті людини свідомо зменшується рекламою, яка обіцяє полегшити наше життя досягненнями науки і техніки. Вже мало кого змусиш сходити в бібліотеку. Набагато швидше і простіше включити комп’ютер і Інтернет.

Дуже часто від молодих батьків можна почути: " Чим читать "Мийдодир", я вмикаю диск із записом цього твору і все ілюструється на екрані. Звучить музика, читає артист, дочка чи син в захваті". Звичайно, вдома корисно використовувати технічні засоби, але при цьому потрібно мати на увазі, що замінити читання батька чи матері вони не зможуть. Адже процес читання сприяє духовному спілкуванню батьків і дітей, становленню взаєморозуміння, близькості, довірливості, без них неможливе виховання.

Отже, давайте назвемо п’ять причин, навіщо ж нашим дітям  читати  книги?

Читання сприяє успішному засвоєнню грамотного письма дітьми.

Читаючи книги, дитина збагачує словниковий запас, розвиває пам’ять та уяву.

Успішність дитини у навчанні у великій мірі залежить начитаності

Спілкування з книгою виступає джерелом розвитку інтелекту.

Дитина вчиться, співчуває, розвивається емоційно.

Для того щоб привчити дитину до книг, необхідно читати самому. Тільки особистий приклад батьків може розвинути в дитині корисні звички. Це вважається найефективнішим способом виховання дітей і підлітків. Вони часом несвідомо копіюють дорослих і копіюють все хороше і погане.

Все починається з читання вголос казок і оповідань. Це зближує дітей і батьків. Дитина чує спокійний голос матері або батька і відчуває комфорт і захищеність. Це налаштовує на повноцінний сон. Роль книги в житті людини багато хто недооцінює. Література розвиває нашу особистість, вселяє поняття культури і краси.

Діти, які проводять багато часу з батьками за вивченням літературних творів, набагато більш підготовлені до життя в суспільстві. Вони вже знають шляхи вирішення багатьох проблем і виходи з самих різних ситуацій. Їхній світ цікавіший і багатший.

Отже, читання разом з дітьми  та подальше обговорення прочитаної книги укріплює сімейні зв’язки. Дитина може запитати у дорослого про незрозумілі місця в книзі, задати питання по прочитаному. Це підвищує авторитет батьків у дитини. Читання дитиною вголос для всєї родини покращує у неї техніку читання. Родинне читання дозволяє доорослому брати участь в житті дитини, пізнавати світ її інтересів.

Як стати батьками читача?

Читайте з дитиною щодня.

• Вибирайте для читання книги, що  цікаві дитині, а не Вам.
  • Нехай дитину оточують Читайте повільно та голосно
  • книги.
  • Читайте книги знову та знову.
  • Не примушуйте дитину.
  • Цікавьтеся прочитаним.
  • Читайте самі.

Отже, читаймо разом, і наше життя стане  цікавіше.