Дистанційне заняття для батьків майбутніх першокласників "Вікові психофізіологічні особливості дітей 5-6 років

Інтернет-консультація для батьків

«Вікові психофізіологічні особливості школярів»

Мета. Ознайомити батьків із фізіологічними та психологічними особливостями дітей 5-6 років; ознайомити із іграми і вправами, спрямованими на розвиток уваги, логічного мислення, пам’яті, сприймання, мовлення.

Хід роботи

1. Фізіологічні особливості старшого дошкільника

Вік 5-6 років – це старший дошкільний вік. Дошкільне дитинство – період інтенсивного накопичення фізичних, розумових і духовних сил. У цей час бурхливо зростає весь організм дитини, зокрема активно розвивається мозок, обумовлюючи ускладнення процесів вищої нервової діяльності. У дитини з’являються нові можливості для аналізу та систематизування всього, що відбувається з нею та навколо неї; у корі великих півкуль головного мозку виникають нові зв’язки; накопичуються та систематизуються враження та уявлення про світ. Предмети найближчого оточення, вчинки людей, події громадського життя – усе це в міру дорослішання дитини привертає увагу все більше і більше, примушує дивитися, шукати пояснення, пробуджує її уяву та мислення.

Рівень розвитку дитини старшого дошкільного віку дає змогу здійснювати тривалі прогулянки; довго бігати та стрибати (не стомлюючись); виконувати складніші трудові доручення та фізкультурні вправи (порівняно з попередніми роками дошкільного дитинства).

Координація, спритність і точність рухів дитини в цьому віці швидко зростають. Суттєві зміни, що відбуваються у фізичному розвитку дитини, є особливо помітнішими під час різних видів її діяльності (зокрема рухливих ігор).

Рухливі ігри вимагають від дитини вміння володіти своїм  тілом і регулювати свої рухи, підпорядковувати їх правилам, що встановлені у грі. Звісно, можливість володіти своїми рухами, уміння їх координувати, контролювати їх точність і силу не можна вважати досягненнями тільки мускулатури дитини, що розвивається. Ці досягнення свідчать також і про значні зміни, що відбулися у вищий нервовій діяльності дитини на момент завершення дошкільного дитинства.

2. Психологічні особливості старшого дошкільника

У 5-6 років дитина як губка вбирає всю пізнавальну інформацію. У цьому віці вона запам’ятовує стільки матеріалу, скільки  не запам’ятає потім ніколи в житті.

Цей період називають сенситивним для розвитку всіх пізнавальних процесів: уваги, сприймання, мислення, пам’яті, мовлення, уяви.

3. Інформаційна довідка

Сприймання. У 5 років обстеження предмета набуває систематизованого, плавного характеру. Виділяють властивість предмета, і сама ця властивість предмета є об’єктом спеціального розгляду. Властивість предмета називається словом і стає категорією пізнавальної діяльності (категорії кольору, розміру, форми, просторових відношень). Посилюється свідомість сприймання. Завдяки аналітичності та свідомості сприймання діти можуть послідовно, детально розглядати малюнки, інтерпретувати їх, правильно пояснювати сюжет. Удосконалюється сприйняття простору і часу.

У 6 років сприймання стає ще більш  цілеспрямованим, точним і узагальненим. Дитина правильно бачить пропорції предметів, виокремлює просторові, кольорові ритми, бачить перспективні відношення в малюнку. За спеціального навчання вдосконалюється слухове сприйняття мовлення та музики.

Вправа «Мій улюблений колір»

Мета: розвивати вміння розрізняти кольори, творчу уяву.

Інструкція. Учасникам пропонують по черзі назвати якомога більше різних предметів та явищ найулюбленішого кольору. Наприклад, якщо улюблений колір блакитний, то це можуть бути бант, волошка, небо, пролісок.

Вправа «Колір музики»

Мета: учити передавати мелодію за допомогою кольору.

Інструкція. Звучить спокійна мелодія, учасникам (дитина та батьки) слід намалювати під цю музику кольорові картинки. Наприкінці вправи малюнки склеїти в загальний кольоровий колаж. Обговорити емоційний стан, власні відчуття.