Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 52 Харківської міської ради Харківської області

 






Фрагменти уроків щодо розвитку творчих здібностей учнів

Фрагмент № 1

Тема уроку: Створення пейзажу. Послідовність дій під час створення пейзажу (1 клас).

Мета уроку: вдосконалювати вміння та навички роботи з кольоровим папером, виготовляти аплікацію за зразком або за власним задумом; розвивати художній смак, творче мислення, уяву, дрібну моторику рук; виховувати естетичні почуття, бажання дотримуватися правил дизайну.

Обладнання: картон, кольоровий папір, ножиці, клей, пензлики, серветки для рук, ілюстрації, зразки готових робіт.

Хід уроку

ІІІ. Засвоєння нових знань:

        1. Вступна бесіда.

Вчитель пропонує розглянути зразок «У лісі».

• Виберіть світлий фон. Це може бути кольоровий картон.

• Поміркуй, що саме ти зробиш, як будуть розташовані деталі зображень.

• Виконай ескіз.

• Відповідно до задуму обери розташування аркуша паперу.

• Виготов аплікацію за обраним зразком або власним задумом

2. Практична робота учнів.

Учні виконують роботу за зразком або виконують аплікацію за власним задумом.

Теми аплікації:

• «На лісовій галявині»;

• «У підводному царстві»;

• «У саду»;

• «У небі» тощо.

Фрагмент № 2

Тема уроку: Робота з папером. Писанка (2 клас)                                       

Мета уроку: удосконалювати навички роботи з папером; вчити виготовляти писанки за допомогою кольорового паперу; розвивати художні почуття, образне мислення; виховувати повагу до традицій та національного свята — Великодня.                                                                                                    

Обладнання: демонстраційний матеріал - ситуативні малюнки святкування Великодня; предметні малюнки писанок; великий кошик з картону (для оформлення виставки з писанок); для індивідуального користування — альбомний аркуш, кольоровий папір, олівець, ножиці, шаблони, картки «Візерунки на писанках».

Хід уроку

IV. Засвоєння нових знань.

1. Аналіз зразка виробу.

— Подивіться на писанки, що оздоблені кольоровим папером.

Ці писанки зроблені із використанням рослинних елементів та геометричних

візерунків.

 Інструктаж.

— Послідовність виготовлення писанки має бути такою.

·        Обведіть за шаблоном писанку.

·        Із кольорового паперу виріжте візерунки: рослинні елементи, геометричні фігури.

·        Наклейте на писанку.

1.        Практична робота

Учні виготовляють писанки.

Фрагмент № 3

Тема уроку: Об'ємна аплікація - виготовлення білої водяної лілії» ( 2 клас)

Мета уроку: формування творчо-розвиненої, адаптивної особистості, освоєння техніки об'ємної аплікації; формування комунікативних якостей; формування спостережливості, творчого мислення, розвиток моторики рук; виховання бережливого ставлення до природи.

Хід уроку

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Практична робота учнів (робота в групах, діти повинні зробити водяну лілію)

-         Отже, можна приступати до роботи. (Звучить музика. Діти виконують обрані варіанти творчості).

-         Виставка робіт.

V. Підсумок уроку

Всі «шматочки озера» з'єднуються в одне ціле.

- Яка група виконала роботу швидше, охайніше, гарніше?

- Хто більше виявив спостережливості в оформленні серединки водяної лілії, кольору, розміру?

- Ця квітка була улюбленою з давніх часів, люблять її й у наші дні. Багато письменників розповідають про неї в своїх творах, а в народі складають загадки. Ось одна з них: «Чашечки й блюдця не тонуть і не б'ються». (Водяна лілія)

Фрагмент № 4

Тема уроку:   Передавання простих форм в об’ємі. Ліплення природної форми за зразком. Правила роботи з пластиліном. Сімейка грибів (1 клас)

Мета уроку: розкривати поняття «ліплення», «об’ємне зображення»,  ознайомлювати учнів із поняттями «рельєф»,  надавати початкові навички роботи з пластиліном (глиною); навчати передавати основний, узагальнений характер форми в об’ємі; формувати в дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні риси об’ємної форми; надавати первинні навички основних видів ліплення; розвивати дрібну моторику руки; стимулювати розвиток допитливості; виховувати естетичне сприйняття учнями навколишнього світу, екологічну культуру, розвивати творчі здібності.

Обладнання: репродукції картин відомих художників, альбом для малювання, дошка для ліплення, пластилін (глина), стеки, цупкий картон, простий олівець.

Хід уроку

IV.  Закріплення вивченого матеріалу

1.     Розповідь вчителя

–                   Гуляючи лісом, ви, напевно, бачили яскраво-червоні шапинки з білими крапками. Красеня-мухомора завжди видно. Лише люди до нього несправедливі. Якщо люди його не їдять, то відразу шкідливим оголосили. Для лісових жителів (оленів, козуль, лосів) мухомор — домашня аптека. Якщо захворіють, обов’язково в лісі мухомор відшукають і з’їдять. Та й ліс без яскраво-червоних шапинок мухомора не такий гарний. (Учитель пропонує розглянути ілюстрації.)

–                   Для того,  щоб створити плоске або об’ємне зображення предмета або живої істоти, його форму необхідно розділити на прості частини.

–                   3 яких частин складається наш гриб? (Шапинка, ніжка, спідничка.)

2.     Індивідуальна робота учнів  за творчим завданням

Учні виконують творчу роботу. Учитель надає індивідуальну допомогу.

Фрагмент № 5

Тема уроку: Сонячна квітка (3 клас)

Мета уроку: ознайомлювати учнів із поняттями «нюанс» і «контраст»; закріплювати навички роботи з фарбами; формувати в дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати співвідношення кольорів; розвивати дрібну моторику руки; стимулювати розвиток допитливості; виховувати естетичне сприйняття учнями навколишнього світу.

Обладнання: навчальні таблиці, репродукції картин відомих художників, дитячі роботи.

Хід уроку

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

1.     Слово вчителя

Соняшник уважно стежить за рухом сонця, весь час повертається до нього обличчям. Так робить молодий соняшник, а старий низько схиляє голову, обтяжену насінням.

Намалюйте свої «Квіти сонця». Спочатку знайдіть загальну форму кожної квітки, потім промалюйте деталі. Не натискайте на олівець: легко накреслені лінії можна виправити за допомогою гумки.

Сьогодні ми намалюємо свої «Квіти сонця».

За бажанням  можна для роботи обрати тонований папір.

2.     Практична робота учнів:

·        Виберіть розташування соняхів на папері, тобто яка буде композиція (по горизонталі чи вертикалі).

·        Наступним кроком треба намітити загальну форму кожної квітки. Не натискайте олівцем, щоб легко можна було виправити накреслені лінії за допомогою гумки.

·        Промалюйте деталі квітки.

·         Працюйте охайно фарбами.

Пам'ятайте: на блідому тлі жовті квіти виглядатимуть ніжнішими, на темному — яскравішими. Найяскравіші соняшники виглядатимуть на темно-фіолетовому тлі.

Основними формами роботи для розвитку творчих здібностей на уроках української мови та літературного читання є:

   1. Робота творчих майстерень (написання авторських віршів, оповідань, казок).

   2. Проведення народознавчих свят.

   3. Випуски художніх газет.

   4. Інсценування уривків із творів, які вивчаються за програмою.

   5. Види творчих робіт на основі неповного тексту:

·        написання кінцівки поданого тексту;

·        написання творів за поданим початком і кінцівкою;

·        відтворення кількох пропущених епізодів;

·        творчі роботи за поданою канвою.

   6. Ілюстрації учнів до прочитаних творів.

   7. Проведення літературних «Брейн-рингів».

   8. Конкурси авторських віршів.

   9. Організація виставок «З бабусиної скрині», «Народознавчі свята на Україні».

  10. Ознайомлення із граматичною та лінгвістичною казкою.

  11. Використання нетрадиційного дидактичного матеріалу.

  12. Створення комп’ютерних презентацій.

  13. Використання елементів гри.

  14. Створення учнями власних проектів.

  15. Творчі перекази учнів на основі неповного тексту [24, 31,  57, 61, 63].

Розвитку творчих здібностей на уроках української мови сприяють:

- словесні творчі завдання на добір рими, складання початку чи закінчення вірша;

- складання казки за малюнком;

- створення продовження казки, оповідання;

- складання чистомовок;

- використання анаграм, метаграм;

- словесне малювання;

- творчі списування текстів;

- вилучення зайвого тощо.

Треба залучати дітей до участі в конкурсах, прикладами яких є  конкурс віршів «Моя країна – Україна», конкурс малюнків «Новорічний серпантин», «Здоровим бути модно», «Зима - чарівниця», «Світ моїх казок»,в яких учні можуть проявити свою творчість та фантазію.

Фрагмент №1

Тема уроку: О. Олесь «Серед краси»  (2 клас).

Мета уроку:  вчити дітей виразному читанню віршованих творів, аналізувати прочитане; розвивати навички читання, творче мислення учнів; виховувати  естетичні почуття.

Хід уроку

ІІ. Ознайомлення з новим матеріалом.

Гра «Що я чую, що я бачу».

Діти розподіляються на дві команди. Учитель виразно читає вірш.

Учні з першої команди розповідають про те, що бачили (ранкове сонце, туман, сріблястий лан, зелений ліс, небо в білих хмарках, пташки літають тощо); з другої команди — про те, що чули (пташки щебечуть, чайка плаче, зозуля кує).

— Чому автор назвав вірш «Серед краси», а не «Мандрівка хлопчика»? Який настрій викликали у вас ці поетичні рядки? Чи переживали ви подібне у житті?

— Якби ви були художниками, які кольори використали б, щоб зобразити цю картину? Як її можна назвати? (Діти пропонують різні варіанти — «Серед краси», «Ранкова краса», «Небеса цвітуть», «Красиве літо», «Радісні пташки» тощо.)

— Як ви розумієте виділений вислів «цвітуть хмарками небеса»? Чи бачили ви квітучі небеса? Як це виглядало? (Діти можуть розповісти, що коли на небі багато білих хмаринок, то вони схожі на квіти.  Небо стає схожим на поле, на якому цвітуть квіти. Небо влітку буває схоже на квітучу яблуню.)

Фрагмент № 2

Тема уроку: Л. Вахніна «Кордон» (2 клас)

Мета уроку: продовжити формування в учнів навичок правильного, свідомого, виразного читання; навчати аналізувати прочитаний твір; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв'язне мовлення; учити розрізняти справжніх друзів, бути добрими, чуйними.

Хід уроку

ІІ. Опрацювання оповідання

— Чи траплялась у твоєму житті подібна  ситуація?

— Уяви себе на місці головного героя. Як би  ти вчинив?

— Уяви, що ти зустрів Сашка. Що би ти йому сказав?

ІV. Закріплення знань учнів

1.     Робота за малюнком

— Розгляньте малюнок. Знайдіть абзац, що відповідає малюнку. Чим різняться вирази облич Сашка і Наталі?

2.     Робота в групах. Складання власної кінцівки оповідання

Фрагмент №3

Тема уроку:  «Я і мій телевізор» (за В. Кавою) (4 клас)

Мета: удосконалювати навички правильного і виразного читання та літературного аналізу твору, вміння працювати самостійно; формувати оціннісудження; розвивати читацькі навички; виховувати уміння правильноорганізовувати своє дозвілля.

Хід уроку

III. Повідомлення теми уроку. Робота над заголовком твору

— Прочитайте назву твору Віктора Кави. Поміркуйте, про що у ньому може йти мова.

— Зробіть своє передбачення й обґрунтуйте його.

— Художній чи науково-популярний твір може бути з такою назвою?

 Висновки.

— Яким ви уявляєте Вітю і Мітька? Що схвалюєте, а що — засуджуєте у поведінці головного героя?

— Як ви вважаєте, наступні канікули Вітя проведе теж перед телевізором?

— Як ви мрієте провести свої канікули?

Кожен урок повинен формувати в учнів свідоме, правильне, виразне читання з відповідною для кожного віку швидкістю. А для цього учні мають чітко розуміти лексичне значення і бачити ціле слово, а згодом - словосполучення, смислову фразу, речення. Тому великого значення приділяється словниковій роботі, збагаченню активного словника учнів,  розвитку словотворчих навичок, уміння бачити в тексті художні засоби та використовувати їх у своєму мовленні.

 

Подобається