01.11.2017 року на базі ЗОШ №7 міста Чорноморськ Одеської області відбулось перше  засідання лабораторії «Мовленнєва компетентність. Володіння державною мовою» для педагогічних працівників дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів.

Тема першого заняття - «Мовленнєвий етикет. Словесні форми вираження ввічливості. Форми звернення до дітей, колег, батьків. Форми привітання, прощання, вибачення. Знайомство. Моделювання конкретних мовленнєвих ситуацій і добір до кожної з них словесних формул мовленнєвого етикету». Мовлення людини — це своєрідна візитна картка. Це свідчення рівня освіченності людини, її культури. Це показник культури педагога.

До присутніх з вітальним словом звернулась Антоніна Молодецька, методист ММК міста Чорноморськ, яка зазначила: «Колись Сократ сказав: «Заговори, щоб я тебе побачив». Як ми говоримо, що ми говоримо — це візитна картка людини». Дуже важливо, як вміють розмовляти державною мовою педагоги закладів, тобто як вони дотримуються культури мовлення, те що називається мовним етикетом.

Засідання лабораторії проходило в ігровій формі. Учитель української мови і літератури ЗОШ №7 Надія Кливняк вразила присутніх емоційною подачею матеріалу , використанням  різних  форм роботи : «Мікрофон» , «Скажи комплімент», «Заспіваймо», також створювалися діалоги на запропоновану ситуацію тощо. Варто зазначити, що до гри активно долучились усі учасники лабораторії. Народні пісні, приказки, прислів'я звучали під час заходу. Це заняття не було сухою подачею матеріалу, а проходило в теплій дружній атмосфері. Надія Веніамінівна викликала позитивні емоції декламуванням авторського вірша.

Знавці української мови Антоніна Молодецька і Надія Кливняк акцентували на необхідності знати мовні норми, наголосили — мовна культура кожної людини має стати надійною опорою у вираженні незалежності думки, розвиненості людських почуттів.

Фахівці надали рекомендації щодо мовленнєвої компетентності педагога, запропонували альтернативні форми звертання до дітей, колег, батьків вихованців, наголосили на етикетних формах: привітання, вибачення, прощання.

Учасники заходу відзначили практичну цінність засідання та емоційне задоволення від роботи в лабораторіїї «Мовленнєва компетентність. Володіння державною мовою».

Варто звернути увагу на поради Черчілля, який рекомендував використовувати «правило трьох П». Будьте завжди професійні, порядні і патріотичні. Не припиняйте розвиватися й удосконалюватися в своїй справі кожен день, ставитеся до людей так, як хочете, щоб ставилися до вас, і любити свою рідну землю. Пам'ятайте, що для вас держава, а що - Батьківщина. Любіть її і поважайте, виховуючи ті ж почуття у ваших дітях.

Алла Керізь,

методист міського методичного кабінету міста Чорноморськ Одеської області