Поради психолога батькам майбутніх першокласників

1. Заздалегідь переведіть дитину на режим дня, максимально наближений до шкільного. Якщо малюк вередуватиме й опиратиметься, можна спочатку вигадувати цікаві причини, через які йому необхідно рано прокидатися. Не можна, щоб школу дитина насамперед асоціювала з неприємностями.2. Кілька разів пройдіть із дитиною весь маршрут від будинку до школи й у зворотному напрямку, навіть якщо плануєте перший час відводити й забирати її. Дорогою зверніть увагу на світлофори, а за потреби, - на ті види транспорту, на яких вона зможе дістатися до школи. Переконайтеся, що ваш малюк може назвати домашню адресу, ваш телефон, самостійно відчинити двері.3. Разом із дитиною приготуйте все потрібне для занять. Купуючи шкільне приладдя, давайте майбутньому першокласникові свободу вибору, розповідайте, на яких уроках усе це зможе знадобитися. Намагайтеся, щоб усі плани, пов’язані зі школою, мали відтінок мрії. Водночас, з іншого боку, розповідайте про неминучі труднощі й нову відповідальність. 4. З найбільшою повнотою використовуйте цей період, коли дитина відкрита до сприйняття нового. Багато спілкуйтеся з нею, відповідайте на запитання, обговорюйте зміни, що відбудуться в її житті. Наголошуйте, що навчання в школі – це природний етап дорослішання в житті кожної людини. Розмовляючи про школу, розповідайте про те, як потрібно буде поводитися стосовно вчителя і товаришів. Прихильно із симпатією відгукуйтеся і про майбутню вчительку, завжди називайте її ім’я й по батькові. І справа не лише в тому, що так дитина легше запам’ятає її ім’я. Значно важливіше, щоб майбутній першокласник перейнявся повагою до свого вчителя – практично неможливо чогось навчитися у людини, яку не поважаєш.5. Турбуючись про те, щоб першого вересня малюк був охайним, не передайте куті меду, адже у нього може скластися враження, що всі приготування відбуваються заради одного святкового дня. Намагайтеся зробити так, щоб цей день став для вашої дитини серйозною життєвою втіхою. Малюк готовий відповідати за частину своїх шкільних обов’язків, ваше завдання – не заважати йому в цьому. Дайте можливість першокласникові виявити самостійність і відчути, що порядок на письмовому столі, правильно зібраний портфель, із вечора приготовлені одяг і взуття, своєчасно зроблені уроки передусім потрібні йому самому, а лише потім – батькам чи вчителеві. 6. Готуйтеся разом з дитиною переживати перші неприємності й успіхи: з одного боку, доведеться вчити її непохитно і з гідністю переносити невдачі, а з іншого боку – стежити за тим, щоб успіхи не ставали приводом для зазнайства. Змиріться з тим, що ваша «найкраща» дитина може стати об’єктом критики. Це – одне з найсуворіших випробувань для батьків, які нерідко схильні вдаватися до крайнощів. 7. Не забувайте про правильне харчування і щоденний відпочинок дитини на свіжому повітрі. Не перевантажуйте першокласника заняттями, що вимагають додаткового розумового навантаження. Не забувайте, що порівнювати успіхи малюка можна лише з його власними (наприклад, місяць тому), а не з досягненнями його однокласників, дітей ваших друзів, сусідів чи колег. Батьки мають виявити витримку, спокій, справедливість, і безумовну любов до малюка, незалежно від його успіхів чи не успіхів у школі. У будь-якому випадку, любіть свою дитину такою, як вона є, навіть якщо вона не буде відмінником.