Що робити, якщо дитина не хоче вчитися

Більшість батьків хоча б раз у житті стикалися з ситуацією, коли їх дитина не хоче робити домашнє завдання. Але на цьому проблеми не закінчуються — навчальна програма дається школяреві насилу, він не завжди розуміє нову тему, не запам’ятовує правила. Що ж робити в подібних ситуаціях?

На думку експертів основними причинами відмови від навчання є:

— проблеми зі здоров’ям;
— непридатний розпорядок дня (наприклад, важко вставати вранці);
— хронічна втома, стрес;
— сварки з однокласниками;
— конфлікти з педагогом чи антипатія до педагога;
— нецікаві предмети (нудьга);
— лінь.

Для початку, розглянемо як причину проблеми зі здоров’ям. Гіповітаміноз, втома, перевтома або стрес можуть стати причиною неуспішності в школі. При гіповітамінозі необхідно дати організму необхідні вітаміни та мікроелементи. Не слід забувати і про правильне харчування. Більше овочів, фруктів в будь-якому вигляді. Попросіть дільничного педіатра призначити вашій дитині курс прийому вітамінів. Не варто займатися самолікуванням і купувати препарати на свій розсуд, оскільки така тактика може тільки нашкодити, як результат — гіпервітаміноз або більш серйозні проблеми.

Важливий розпорядок дня. Засинати і прокидатися дитина повинна приблизно в один і той же час. Невеликі поблажки у вигляді зайвої годинки для гри — тільки у вихідні. По тому ж правилу має бути організоване харчування, відпочинок, навчання. Правильний розпорядок дня не тільки благотворно впливає на самопочуття, а й привчає дитину до дисципліни.

Слідкуйте, щоб у дитини не було непотрібних йому навантажень. Як розумових, так і фізичних. Влаштовуйте йому розумову перерву для відпочинку між заняттями. Не звалюйте на ще не сформованого індивідуума купу додаткових занять у різних секціях. Залиште тільки те, чим дитина дійсно хоче займатися.

Інтернет. Тут розміщується величезна кількість непотрібної, а часто і небезпечної для дитячої психіки інформації. Строго контролюйте «дружбу» дитини з комп’ютером. Слідкуйте, в які ігри діти грають, деякі можуть провокувати агресію.

Стрес. Він теж може бути причиною погіршення успішності дитини. Важливо спочатку зрозуміти причину стресу, а потім робити висновки і вживати заходів. Розмова не повинна виглядати спланованою: заговоріть з дитиною про школу, розкажіть їй про свої шкільні часи, опишіть однокласників і вчителів, нехай вона порівняє вашу розповідь з ситуацією в її школі.

Потрібно з усією серйозністю відреагувати на виниклу проблему, навіть якщо вам вона здається дуже примітивною. Ніколи не висміюйте і не применшуйте проблеми дітей, таким чином ви можете відбити у них бажання ділитися з вами. Дуже важливо дати зрозуміти своїй дитині, що ви готові допомогти їй в будь-якій ситуації.

Сварки з однокласниками. Найбільш поширена реакція багатьох батьків — фізичне покарання за бійки. Але таке покарання не усуває самої причини конфлікту, дитина стає більш потайливою і обережною, щоб її не карали в майбутньому.

Потрібно прийняти почуття дитини, дізнатися, чому вона так вчинила. Потім вказати спосіб правильної поведінки, висловити особисту думку, без образ особистості. Потім потрібно висловити свої очікування, наприклад, що дитина зробить висновки і більше не буде вести себе подібним чином. Також потрібно разом подумати, як можна виправити ситуацію, наприклад, запропонувати альтернативу бійці, підказати, як вирішити суперечку словами.

Конфлікти з педагогом. Багатьом батькам простіше ігнорувати почуття дитини, автоматично стаючи на захист репутації вчителя. Інші, навпаки, погоджуються з думкою дитини, дозволяючи їй негативно відгукуватися про старших. Останнє допускати категорично не можна, оскільки вчитель має бути авторитетом для школяра, в зворотному випадку, дитина буде вважати, що все, про що розповідає вчитель — не важливо і не потрібно.

Важливо розібратися, в чому саме полягає конфлікт між учителем і вашою дитиною. Найчастіше ці проблеми односторонні: школяр ображається на суворе, але справедливе зауваження чи погану оцінку. У такому випадку, потрібно просто допомогти йому виконати справедливу вимогу вчителя або допомогти з уроками. Якщо ж проблема з боку вчителя — він несправедливо занижує оцінки або лає, — вам потрібно поговорити безпосередньо з ним. Не потрібно намагатися стати на чийсь бік, важливо справедливо вирішити конфлікт.

Лінь. Не треба боротися з лінню за допомогою ременя, позбавлення прогулянок і інших каральних заходів. Також, не варто виховувати дитину, постійно нагадуючи їй про навчання. В іншому випадку, небажання вчитися може перерости в огиду до школи і праці взагалі, а також до вас особисто.

Якщо вмовляння і ніякі інші стимули не діють, вам може допомогти матеріальна мотивація, адже дорослі теж не працюють безкоштовно. Ще краще, якщо ви навчите дитину саму створювати собі стимули і призначати винагороду — це йому допоможе в житті.

Найпоширенішим методом роботи з ледачими учнями є спільне виконання домашніх завдань. Але треба розуміти, що допомагати з уроками можна лише в перші дні, щоб навчити дітей прийомів організації праці. Надалі роль батьків зводиться до перевірки і допомоги в разі якихось труднощів. Якщо першокласник неорганізований, не в змозі собою керувати, ви можете сидіти поруч, займаючись якоюсь своєю роботою і наглядаючи за ним. Дорослий повинен розуміти, що його мета звести опіку до мінімуму. До кінця першого шкільного року всі діти повинні вміти готувати уроки самостійно.

Ваше завдання — ненав’язливо контролювати дитину, підказуючи їй і направляючи в потрібне русло. При правильній організації навчального процесу школяр буде з радістю відвідувати школу, старанно виконувати домашні завдання і радувати вас хорошими оцінками.

Взято із сайту http://www.rivnist.in.ua/news/2014/04/07/2445