Створення музею за методом проекту

В.Сухомлинський – видатний педагог – підкреслював, що патріотизм - це сплав почуття і думки, розуміння святині – Вітчизни не тільки розумом, але перш за все серцем. Великий гуманіст дав відповідь на злободенне питання: „Як досягти того, щоб кожен юнак, кожна дівчина цінували святині, турботливо несли їх у своєму серці, щоб Батьківщина була для кожного тим яскравим променем, який освічує все навкруги, щоб увесь оточуючий світ і – головне – самого себе бачила людина тільки в цьому промінні?”
Тільки за умов глибокого пізнання школярами історичних подій, виховання у підростаючого покоління відчуття причетності до тисячолітнього людського шляху, обов’язку за збереження пам’яті про довготривалу дорогу перемог і поразок нації можна досягти вершин патріотизму.
В час політичних, економічних, соціальних катаклізмів доводиться констатувати занепад духовних факторів і переоцінку загальнолюдських цінностей. На цьому духовному роздоріжжі найнезахищенішими і найвразливішими є підлітки. Освітяни шукають оптимальні шляхи відродження духовних скарбів, якими завжди була багата слов’янська нація, усвідомлюючи свою місію в моральному відродженні молодого покоління. Обов’язком кожного педагога є допомога школярам у пошуку життєвих ідеалів, шляхів самоствердження й самовизначення. Прямуючи своєю дорогою до храму Істини, молодь має навчитися користуватися духовним досвідом своїх предків. Тому таке важливе значення на сучасному етапі має створення музеїв історико-краєзнавчого напрямку.
Педагогічний колектив Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 52 Харківської міської ради Харківської області вважає одним із пріоритетних шляхів виховання в школярів патріотичних почуттів створення музею, в якому віддзеркалені історичні віхи рідного краю. Музейна справа – родюча незорана нива для освітньої роботи, навколо якої об’єднують свої зусилля представники громадськості. Науково-пошукова й екскурсійна робота, спілкування із очевидцями подій, творчі знахідки, виготовлення експонатів – це неповний перелік можливостей учнів оживити реалії минувшини, відтворити в уяві найважливіші перипетії історії, пережити їх спочатку через емоції, а потім усвідомити, формуючи свої особистісні якості.
Сприятлива психологічна атмосфера, пануюча аура творчого пошуку, шляху до пізнання нового збагачують душі вихованців, спонукають до діяльності – найвищої фази результативної педагогіки.
Спільна робота педагогів і школярів одухотворена високою метою – прагненням до самовдосконалення.
Систематизований досвід педагогічного колективу з питань організації, вибору оптимальних форм, методів і прийомів роботи з патріотичного виховання сучасної молоді рельєфно окреслює основні складові створення історико-краєзнавчого музею „Пам’ять” за методом проектів.
Мета проекту: забезпечення сприятливих умов для розширення й зміцнення знань школярів про історію рідного краю, міста, мешканців мікрорайону, формування почуття патріотизму, виховання молоді на кращих зразках служіння Вітчизні, збереження історико-культурної спадщини народу.
Пріоритетні задачі:
·        розширення і поглиблення загальноосвітньої й професійної підготовки школярів;
·        впровадження нетрадиційних форм і методів виховної роботи педколективу;
·        проведення культурно-освітньої роботи серед мешканців мікрорайону;
·        удосконалення експозицій за принципом історичної пам’яті та об’єктивності.
Основний метод проекту – метод змістовної дії.
Результат діяльності:
·        сформована освічена творча особистість із розвиненим патріотичним почуттям.
У рамках руху учнівської молоді „Моя земля – земля моїх батьків” та Всеукраїнської історико-краєзнавчої акції „Збережемо пам’ять про подвиг”, присвяченої 60-ій річниці Перемоги над німецько-фашистськими загарбниками, українського руху „Педагоги за мир і взаєморозуміння” в школі розпочала роботу лекторська група з числа старшокласників. У 2008 році музею було надано статус " Зразковий" ( наказ Міністерства освіти та науки України № 687 від 25.07.2008 роміУ 2010 році музей посів І місце у міському конкурсі на кращий музей бойової та трудової слави.
Патріотичне виховання учнів здійснюється у Харківській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 52 Харківської міської ради Харківської області згідно з національною програмою патріотичного виховання населення, Законом України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні», спрямоване на формування в учнів патріотичних обов’язків перед Вітчизною.
Створення музею – це найвища форма краєзнавчої роботи. Досвідчені музейні працівники - професіонали порівнюють музей із скринею, яку необхідно спочатку наповнити. Тривалий, але пізнавальний і виховний шлях подолали педагоги, учні, представники громадськості з метою передачі підростаючому поколінню скарбів пам’яті – духовної основи будь-якої особистості.
О.Довженко в роки Великої Вітчизняної війни писав, що українці – єдина нація, яка не має своєї історії. Сьогодні ми є свідками відродження національних традицій, піднесення героїки нашого народу. Шкільний музей – то данина пам’яті про наших пращурів і сучасників, які прикладом свого життя довели, що є істини, які ніколи не старіють, є віра, яка завжди окрилює людину. віра в народ, справедливість, перемогу, любов. Скромно визначали герої свою роль в історії. Наприклад, у вірші А.Малишка є такий рядок: „Нам слави, може, й не буде, навіщо вона бійцю?”.