Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 52 Харківської міської ради Харківської області

 






Урок українського читання в 4 класі "Як Соловейко потрапив у біду"

 

Урок українського читання у 4 класі

 

Тема. Ю. Ярмиш “Як Солов’ятко вскочило у біду”

 

Цілі:

освітні: ознайомити з казкою Ю. Ярмиша “Як Солов’ятко вскочило у біду”,  вчити аналізувати твори та робити висновки на основі прочитаного, формувати власну точки зору;

 

розвивальні: розвивати навички читання (правильність, усвідомленість, темп, виразність), зв’язне мовлення, збагачувати та уточнювати словниковий запас, розвивати увагу, пам’ять, мислення, мотивацію, навички роботи в групі;

 

виховні: виховувати почуття любові до рідної землі, до української мови, бажання спілкуватися нею, грамотно користуватися усним та писемним мовленням, виховувати толерантність до народів інших національностей.

 

Наочність: ватман із зображенням дерева, на якому сидить Соловей, для рефлексії; паперові листочки для порад Солов’ю.

 

Обладнання: підручник; презентація до уроку; магнітофон; запис пташиного співу та музика для рухливої фізкультхвилинки; презентація для відпочинку очей; плакат “Правила роботи в групах”; картки із завданнями для ігор “Допоможи письменнику”,“Знайди пеньок” та завданнями для роботи за змістом тексту;  картки для оцінювання роботи в групах.

 

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, колективна, групова.

 

Тип уроку: ознайомлення з новим твором.

 

 

Хід уроку

І. Організаційний момент. Привітання. Створення настрою на урок

Бажаю вам цікавої та натхненної роботи. Хай на нашому уроці панує атмосфера доброзичливості, взаєморозуміння, пізнання та успіху.

 

ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

                   2.1. Оголошення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності

Настала зима. Земля вкрилася м’якою білою ковдрою. Дерева одягли сукні зі снігового мережива. Настала справжня зимова казка. Але сьогодні ми подумки повернемося до іншої не менш прекрасної пори року – весни.

Навесні все пробуджується до нового життя. Розтає сніг, весело співають струмочки. З'являється молода зелена травичка, перші весняні квіти. На деревах і кущах розпускаються листочки. Повітря наповнюється духмяним запахом рослин.

Повертаються до нас перелітні птахи. Вони починають вити гнізда, готувати житло для майбутніх пташенят. На всі голоси прославляють прихід весни пернаті музиканти.

 

 

Послухайте одну із таких пісень. Відгадайте пташку, яка її співає.

 

Так, це пісня солов’я. Годі й уявити собі травень без краси солов’їної пісні! І весняні ночі втратили би всю свою чарівність без дзвінкої пісні солов'я.

 

Співай, соловейку!

Аж гнеться калина від співу дзвінкого!

Це хто там співає? Не видно нікого.

Погляньте пильніш у калину рясну:

Ото соловейко стрічає весну.

Щебече, витьохкує, срібно сміється.

І де стільки сили у нього береться!

Такий же маленький, а як він співа,

Немовби до нас вимовляє слова.

Співа соловейко про сонце й хмаринку,

Про любу Вкраїну , що квітне в барвінку .

А нам не наслухатись гарних пісень,

В садок під калину приходим щодень.

І дуже ми вдячні маленькій пташині.

Хоча вона взимку жила на чужині,

Та пісню принесла у рідний свій край ...

Співай, соловейку, ще дужче співай!

Марія Познанська

 

Сьогодні мова піде про солов’я, пташку, якою захоплюються  і  поети,  і  художники,  і  музиканти...  Тож  недарма  так  багато творів присвячено цим прекрасним співакам. Ви ознайомитесь з казкою Ю. Ярмиша “Як Солов’ятко вскочило у біду”.

 

ІІІ. Підготовча робота

3.1. Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом Ю. Ярмиша

Перед ознайомленням зі змістом казки треба згадати її автора Ю. Ярмиша. Наші пошуковці-літературознавці ознайомлять вас із життєвим та творчим шляхом письменника.

 

Юрій Феодосійович Ярмиш народився у 1935 році у Дніпродзержинську на Дніпропетровщині у сім’ї вчителів. Свій творчий шлях    Ю. Ярмиш розпочав з віршів, хоча потім перейшов на прозу. Перші поетичні спроби 15-річного школяра почули київські поети і схвально відгукнулися про них. Через деякий час вірші були надруковані в газеті. Навчався у Київському університеті на факультеті журналістики. Після закінчення університету Ю. Ярмиш був направлений у Крим, де працював у книжковому видавництві.

Першу збірку «Вітрисько» було опубліковано 1960 року в Криму. А потім були книжки «Чудесні моря», «Казка стукає у двері», «Живі малюнки», «Маленькі казки», «Чарівні струмки», «Цікавий промінець», «Лебедина казка», «Капітанова

люлька», «Золотий кораблик», «Сонечко», «Їжачок і Соловейко», «Вовчі окуляри», «Весела мандрівка», «Живі малюнки», «Великий мисливець», «Чарівні ліки», «Лісові балакуни» та інші. Загалом Ю. Ярмиш видав більше 50 збірок казок, які перекладено 15 мовами.

Ю. Ярмишу доводилося багато подорожувати. Він побував в Англії, Канаді, США, на Балканах, кілька разів відвідав Індію, враження про яку описав у творі «По дорогах Індії».

Як казкар Ю. Ярмиш відомий не лише в нашій країні. У Санкт-Петербурзі видано антологію найкращих казок сучасних письменників країн, у якій вміщено по 1-2 твори кожного автора, а Ю. Ярмиша — аж 16 казок.

Друзі жартома називають його «українським Андерсеном». І це не випадково. Ім'я українського казкаря Ю. Ярмиша посіло одне з чільних місць серед письменників, які пишуть для дітей і про дітей.

 

         3.2. Хвилинка-цікавинка А ви знаєте, що…

Пошуковці-натуралісти підготували для вас цікаву інформацію про солов’я у рубриці “А ви знаєте, що…”

 Зимують  солов’ї  в  Східній  частині  Африки. Прилітають досить пізно: у кінці квітня – на початку травня. Летять уночі. Першими з’являються самці, які займають гніздові ділянки і через кілька днів починають  співати.  Згодом  прилітають  самки.  Гніздо  соловей  влаштовує в ямі на землі, зрідка над землею біля основи куща. Будує гніздо близько двох тижнів. У кладці буває 4-6 яєць оливкового, коричнево-оливкового або темно-шоколадного кольору, які насиджує самка близько 14 днів. Самець у цей час співає аж до кінця гніздового періоду.            

Пташенята рано залишають гніздо, самостійно здобувають собі їжу. Живляться  солов’ї  комахами  та  їхньою  гусінню,  яких  здобувають на поверхні ґрунту, а восени — ще і ягодами. У пошуках їжі птахи тримаються поодинці. У серпні-вересні солов’ї починають переліт на південь.

Основними ворогами солов’їв є коти та тхори, які виловлюють птахів, руйнують гнізда. Ось чому в деяких садах, парках ці птахи не гніздяться.

 

3.3. Повторення правил роботи в групах

Завдання за змістом тексту ви будете виконувати в групах. Щоб ваша співпраця була успішною, згадаємо правила роботи.

 

  • Висловлювати думки по черзі.
  • Говорити тільки те, що стосується теми обговорення.
  • Висловлювати думку спокійно, чітко, зрозуміло.
  • Давати можливість висловлюватися всім членам групи. Поважати думку товариша, навіть якщо вона не співпадає з твоєю.
  • Прийняти одне спільне рішення.
  • Не заважати роботі інших груп.

 

         Дотримання вами цих правил та роботу в групі будуть контролювати та оцінювати командири груп.

 

    3.4. Гра Знайди пеньок на розвиток антиципації (розвиток кута зору, передбачення наступного слова)


 

Підготуємося до читання. Для цього виконаємо кілька вправ.

Перша вправа - гра “Знайди пеньок”. Нагадаю завдання: на кілька секунд на екрані з’явиться стовпчик слів. Ваше завдання – визначити зайве слово.


 

       Спів          Кивав          Часто           Слива         Різний

Спів          Кидав          Часто           Слава          Різний

Спав         Кивав           Часто           Слава          Рідний

Спів          Кивав          Чисто           Слава          Різний

 

3.5. Гра Допоможи письменнику

Друга вправа – гра “Допоможи письменнику”. Завдання: доповнити текст словами за смислом. Це завдання виконуєте групою.

 

Слава про Солов'ятко, яке майстерно наслідувало інших птахів, рознеслася по всіх лісах. Звідусюди його запрошували, скрізь його захоплено приймали. Через ці запросини Солов'ятко часто не бувало … (вдома).

Так непомітно промайнуло літо. Багато птахів збиралося летіти у … (вирій). І Солов'ятко надумало дати останній — прощальний … (концерт). Слухати його зібралася сила-силенна лісового народу. Солов'ятко під їхнє дружнє … (щебетання) злетіло на гілку.

 

Фізкультхвилинка (Н. Любчик За сонце, за небо, за спів соловя)



ІV. Ознайомлення з новим твором

  1. Самостійне читання казки
  2. Перевірка первинного сприймання тексту

-Назвіть усіх  птахів,  які згадуються в тексті (Соловей, Вівчарик, Зяблик, Дрізд, Очеретянка, Мухоловка, Іволга, Славка, Дятел).

 

-Подивіться на фото цих пташок і послухайте, як вони співають (показую фото пташок та даю послухати їх спів).

 

  1. Читання тексту учнями
  2. Аналіз змісту. Виконання завдань, аналогічних за структурою та змістом до завдань ДПА. Робота в групах

 

 

 

1. Визначте жанр прочитаного твору.

А. Оповідання

Б. Казка

В. Стаття

 

2. У яких пташок вчилося співати Соловятко?

А. Зяблик, Вівчарик, Іволга

Б. Дятел, Іволга, Сорока

В. Вівчарик, Сойка, Снігур

 

3. Складіть і запишіть 2 запитання до змісту тексту.

 

4. Випишіть опис співу Соловятка на прощальному концерті.

 (Воно залилося швидкою щебетливою треллю Славки-чорноголовки. Потім несподівано запищало, як жовтогруда Вівсянка, засвистало дзвінко й сумне мов Вівчарик).

 

- Чи сподобався птахам спів? Що засуджували птахи?  (Птахи засуджували соловя за те, він не вміє співати по-соловїному)

 

5. Складіть і запишіть план тексту.

 

Фізкультхвилинка для очей

 

  1. . Перевірка виконаних завдань

 

V. Закріплення та осмислення знань

             5.1. Евристична бесіда

- Поясніть вислів: “Якщо не вивчиш рідний спів, мелодії своїх батьків, пісням твоїм настане край, тебе забуде рідний гай!”

 

- Як значення цих слів можна перенести на людей? (Людина може знати інші іноземні мови, але вона зобов’язана знати рідну мову, мову своїх батьків, свого народу, його історію та звичаї .

До речі в Україні проживають представники понад 100 націй. Найчисельнішими з них є росіяни, євреї, білоруси, молдавани, болгари, поляки, угорці, румуни, татари, вірмени та ін. У людей кожної з цих національностей своя мова, історія, культура. Ми маємо з повагою ставитися до них та їх цінностей).

 

VІ. Підсумок уроку

6.1. Бесіда

- Чому хотів навчити Ю. Ярмиш своїх читачів? (Любити і знати свою рідну мову)

 

VІІ. Рефлексія

                   7.1. Розвиток зв’язного мовлення

-Дайте поради Солов’ятку: як йому слід чинити, щоб знову завоювати прихильність птахів, стати неповторним співаком. (Учні пишуть поради на листочках, які пізніше прикріплять до дерева. Заслуховую відповіді учнів).

 

- Я впевнена, що ваші поради допоможуть Солов’ятку в його біді.

7.2. Заключне слово вчителя

Мова – це найвищий дар людини й цілого народу, це його душа.

Любов до Батьківщини починається з любові до родини, до рідного слова. «Людина, яка не любить мови рідної матері, якій нічого не промовляє рідне слово, - це людина без роду і племені». Ці слова сказав В. Сухомлинський, відомий педагог, письменник, багато творів якого вміщено у вашій читанці.

Любіть нашу мову, плекай її, дбайте про неї. Це дорога наша спадщина віків і поколінь. Користуйтеся нею, оберігайте, щоб передати її, збагачену і ще більш розвинену, своїм дітям і онукам, а вони передадуть наступним поколінням. Так вона ніколи не вмре. А це значить, що завжди будемо ми – українці.

 

VІІІ.   Оцінка вчителем діяльності учнів

                            8.1. Оцінювання роботи учнів на уроці

- Дякую вам, діти, за роботу на уроці. Ви молодці! Командири груп оцінять роботу кожного в групі. За роботу на уроці … одержали такі бали: ….

 

ІХ. Домашнє завдання

2 рівень: ст. 103-106 – прочитати, дати відповіді на питання після тексту

3 рівень: ст. 103-106 – прочитати, дібрати прислів’я до змісту тексту

4 рівень: ст. 103-106 – прочитати, скласти міні-твір на тему “Мова – багатство народу”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Подобається