Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 52 Харківської міської ради Харківської області

 






Урок з природознавства 3 клас. Тема уроку" Сонце-джерело енергії на Землі".

Тема уроку: «Сонце-джерело енергії на Землі»

Мета уроку: дати уявлення про перетворення енергії сонячного

випромінювання в довкіллі;

розвивати допитливість,уміння робити логічні висновки й аналізувати результати;

виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання: мультимедійна презентація, малюнки, ящики з рослинами.

                                                                     Хід уроку

I.Організація учнів до уроку

Пролунав дзвінок,

Починаємо урок.

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,Що у нашім третім класі

Діти-просто молодці!

А тепер до гостей поверніться, привітайтеся з ними і вклоніться  й тихесенько за парти сідайте.

II.Мотивація навчальної діяльності

-Діти , провідником нашого уроку буде девіз, давайте всі разом його прочитаємо:

Веди нас,сонечко, в політ-

більше дізнаємось про світ.

Ми-діти світла,діти сонця,

і лиш заглянем у віконце,

лишень прокинемося рано-

відразу нам світленько стане.

-Відгадайте загадку:

Все від нього навкруги

набирається снаги

Тільки ранок настає -

Виглянь у віконце!

Всім воно життя дає

Променисте..........(Сонце)

 

Одже і на нашому сьогоднішньому уроці разом з нами буде сонечко. Воно буде дарувати нам світло, тепло і радість.

ІІІ.Оголошення теми і мети уроку

-​ Сьогодні ми більше дізнаємось,як впливає енергія Сонця на довкілля.

Тема нашого уроку :"Сонце-джерело енергії на Землі" .

Сьогодні на уроці нам потрібно:

-довести,що Сонце-головне джерело енергії на Землі;

-описати перетворення енергії сонячного випромінювання в довкіллі.

IV. Основна частина

- Урок ми почнемо з перевірки домашнього завдання для виконання якого ви об»єднались у 4 групи:"Краплинки","Ромашки","Сонечко","Добрики"., кожна з яких готувала доповіді  про вплив сонячної енергії на(слайд)

1 група

Звіт групи «Краплинки»

Завданням вашої групи було підготувати доповіді про вплив сонячної енергії на  неживу природу.

Працюючи над цим питанням до яких джерел інформації ви звертались?

- шукали інформацію в енциклопедіях;

- працювали зі словниками;

- звертались по допомогу до дорослих.

Пропонуємо вашій увазі послухати і переглянути матеріал,який  підготували  «Краплинки» .

Зміни в неживій природі залежать від кількості тепла і світла на землі,яке йде від Сонця. Кількість сонячного світла і тепла, що потрапляє на землю,залежить від висоти Сонця на небі. Зранку Сонце низько на небі і на дворі прохолодно,добре не розвиднілось. Чим вище піднімається Сонце,тим стає тепліше і світліше. Піднялося Сонце найвище,стало тепло і ясно. Опускається Сонце-стає холодно,смеркається,настає ніч.

Чому дме вітер?Вітер-це рух повітря,а оскільки повітря невидиме,ми не можемо побачити і вітер. Повітря не стоїть на місці. Воно рухається,а рухається тому,що нагрівається завдяки Сонцю. Тепле повітря легше,ніж холодне. Воно піднімається вгору, а його місце займає холодне повітря. Цей рух повітря спричиняє вітер.

Під впливом сонячного тепла з поверхонь водойм, ґрунту та рослин випаровується вода. Легка водяна пара піднімається високо вгору,де набагато холодніше. Там вона охолоджується та перетворюється на дрібненькі краплинки води. Крапельки зливаються до купи і з них утворюються дощові хмари. Коли вони зливаються до купи,то падають на землю дощем. Якщо температура нижча 0 градусів Цельсія, то з водяної пари утворюються маленькі кристалики і на землю випадає сніг.

Тільки Сонце може нагрівати Землю і підтримувати на ній таку температуру,при якій вода і повітря не перетворюються на крижаний панцир. Тільки завдяки сонячному теплу вода може випаровуватись з океанів, а потім випадати на землю животворними дощами.

 2.Звіт групи «Ромашки»

Завданням вашої групи було підготувати доповіді про вплив сонячної енергії на  рослини.

Працюючи над цим питанням до яких джерел інформації ви звертались?

- відвідали шкільну та міську бібліотеки;

- провели досліди.

Пропонуємо результат нашого дослідження вам переглянути.

Промені Сонця,дійшовши до Землі,освітлюють її і нагрівають. Без сонячного світла загинули б усі рослини. А не стало б рослин,не було б чим живитись тваринам і людям. Взимку, коли холодно і ночі довгі, рослини перестають рости,скидають листя,а деякі зовсім гинуть.

Рослини не вживають готової їжі,як тварини і люди. Вони виробляють собі їжу самі. Кухнею в якій готується для них їжа,є зелене листя. У ньому на світлі утворюються поживні речовини,якими й живиться рослина. Без сонячного світла рослини не можуть жити,за що їх і називають"дітьми Сонця".

Пересуватись з місця на місце рослини не можуть. Але все ж таки вони рухаються. Кімнатні рослини повертають листки до світла,як би їх розвертали. Соняшник повертає за Сонцем свою квітку.Це ми можемо побачити звернувши увагу на квіти на підвіконні.

ДОСЛІД

Два тижні тому ми посадили у  ящички цибульку. Але поставили їх у різних місцях:

1 ящик-на підвіконня;

2 ящик- у темне місце куди не потрапляє сонячна енергія;

Звичайно, що доглядали за всіма рослинами однаково: поливали,розпушували ґрунт..

-Не  однакові виросли пагони цибулі ?

-В якому ящику виросли найбільші пагони?

-Чому?  Поясніть свої міркування.

-Отже,Сонце впливає на ріст рослин і лише завдяки сонячному теплу і світлу зеленіє трава, розпускаються квіти,визрівають і наливаються соком плоди.

Звіт групи «Сонечка»

Завданням вашої групи було підготувати доповіді про вплив сонячної енергії на  тварин.

Працюючи над цим питанням до яких джерел інформації ви звертались?

Опрацьовуючи дане питання ми:

- відвідали шкільну бібліотеку;

- шукали інформацію у книжках,енциклопедіях;

- брали інформацію з Інтернету.

Все,що відбувається на Землі,залежить від енергії,яка надходить або колись надійшла від Сонця. Рослини використовують енергію сонячного світла для росту і частину цієї енергії передають тваринам,які їх споживають.

Від сонячного тепла залежить температура тіла змій,жаб,черепах,які на холоді перестають рухатись.

Тому восени вони шукають собі схованки,аби перезимувати і дочекатися весни. Саме тоді вони знову починають рухатися.

Для птахів теж потрібно сонячне світло і тепло. Вони дуже бояться холоду. Це навіть гірше для пернатих,ніж голод. Ось тому багато птахів на зиму залишають наші краї. Під час перельотів птахи знаходять шлях за Сонцем.

Із Сонцем пов’язано чимало чудасій,повір’їв,казок. Зроду-віку воно уособлює сили добра і правди.

- Так , молодці ,справді, є багато прислів’їв , оповідань та казок, у яких розповідається про вплив сонячної енергії на життя тварин.

-Які прислів’я  ви знаєте, а які оповідання, казки.

Звіт групи «Добрики»

Завданням вашої групи було підготувати доповіді про вплив сонячної енергії на  людей.

Працюючи над цим питанням до яких джерел інформації ви звертались?

- шукали інформацію в енциклопедіях;

- працювали зі словниками;

- звертались по допомогу до дорослих;

- брали інформацію з Інтернету.

Сонце,вода,повітря-оздоровчі сили природи. Кожна людина,якщо хоче бути здоровою,повинна приймати сонячні ванни,водні процедури,якомога більше перебувати на свіжому повітрі.

Сонячні промені вбивають хвороботворні мікроби. Туди,де рідко заглядає сонце,часто заглядає лікар. Сонцем виліковують різні хвороби (ревматизм,радикуліт).

А дружити з сонцем треба так. Найкраще засмагати з 10 до 12 години. У перші дні літнього відпочинку не можна довго перебувати на сонці. Починати треба з 5-10 хвилин. Поступово можна збільшувати тривалість процедури до 40-50 хвилин,але не перевищувати 1,5години. Голова при цьому повинна бути захищена панамою чи хусткою.

Найкраще засмагати під час різноманітних фізичних вправ,ігор...А ось спати на сонці не рекомендується, можна дістати тепловий удар.

Також сонячну енергію людина використовує для руху і здійснення всіх внутрішніх процесів. Завдяки сонячному світлу ми можемо бачити все довкола.

Сонце належить до природних джерел світла. Люди використовують сонячні лампи,які є нешкідливі для організму і зручні у використанні.

Сонячну енергію використовують для обігріву домівок. На дах будинку прикріплюють сонячні плити,які обігрівають будинок і разом з тим заощаджують бюджет кожної сім’ї.

-Отже, діти , Ви бачите яка важлива енергія сонця.Вона потрібна, навіть , немовляткам, які щойно народилися для формування кісток.Піднесіть ручки ті в кого є маленькі братики чи сестрички . Так я сподіваюсь ви бачили як матусі розгортають колисочки до щоб сонячні промінчики попадали на дитинку.

Так , молодці , діти, дуже добре прекрасні доповіді, спасибі.(Презентація)

Фізкультхвилинка №1

V. Закріплення засвоєних  знань.

-А тепер Сонечко хоче дізнатися чи добре ви засвоїли матеріал. У кожного на парті лежать аркушики з завданнями , які вам необхідно виконати . (3-4 хв)Під час виконання цього завдання буде лунати приємна музика.(у кожному рядку чергові  зберуть аркушики і покладуть мені на стіл)

- Діти, вам сподобалась музика яка лунала під час виконання завдання? Скажіть , будь ласка,  які джерела енергії ви почули ?

-Так, молодці, а до яких жерел  енергії вони належать ?Чому?

-А які ще є джерела енергії? Чому?(на дошці складаємо схему)

Підсумок, презентація.

-А зараз перевіримо,як ви все запам’ятали.Підготували свої світлофори та пограємо в гру «так чи ні"

1.Людям дає тепло.(+)

2.Без сонця цвітуть квіти.(-)

3.Не треба тепло вдягатися.(+)

4.Коли багато сонця,ми дуже часто хворіємо на простудні захворювання.(-)

5.Достигають овочі і фрукти.(+)

6.Від сонця тане сніг.(+)

7.Можна 10 годин перебувати на сонці.(-)

9.Була б темрява на Землі.(-)

10.Звірі люблять сонце.(+)

11.Можна отримати сонячний удар.(+)

12.Птахи відлітають,коли почне краще гріти сонце.(-)

-​ То що є основним джерелом енергії на Землі?

Фізкультхвилинка № 2

2.Діти зараз на дворі зима, дуже холодно, але в нашому классі тепло, чому(завдяки опаленню)

-А грає музика, працює комп’ютер, горить світло ? Так , молодці, це все завдяки електроенергії, але ви ви всі знаєте , що ії потрібно економно використовувати тому що  зберігати тепло набагато простіше і дешевше. Що ми з вами робимо для цього? Багнюк і Олешко відповідальні за світло , завжди на перерві  вимикаємо його та слідкуємо за тим щоб воно не нагорало коли  немає в цьому потреби.

Фольга на батареях в нашому класі теж допомагає зберегти тепло.

Взимку ми завжди уліплюємо вікна.

Бачите , які ви всі молодці, як багато ви робите для збереження електроенергії, тому що це дуже важливе питання.

У кожного на парті  лежать тестові завдання , які ви зараз виконаєте, на це завдання в вас 3 хвилинки. Після обміняйтеся аркушиками та здійсніть взаємоперевірку.  Перед вами правильні відповіді.

Піднесіть ручку ті в кого не було жодної помилки? Одна-дві помилки ? Більше двох?

А тепер запишіть домашне завдання .

VІ. Домашнє завдання.

У кого не було помилок : підготувати казку про мандрівку сонячного промінчика;

У кого одна-дві помилки : стор. 75, завдання 3;4;

Більше двох: стор. 75, завдання 1;2;

VІІ.Підсумок уроку .Рефлексія.

Діти , у кожного на парті лежить сонечко та хмарка. Отже, кому сподобався сьогоднішній урок, кому було цікаво, хто дізнався багато нового виходять до мене з сонечком, а хто не дізнався нічого нового, кому не сподобалось, виходять до мене з хмаркою.

-Бачите скільки в нас сонечок,  яке в нас сьогодні вийшло красиве, яскраве сончко, скільки сонячної енергії ми сьогодні заощадили. Мені Приємно що вам всім урок сподобався , а сонечку приемно що ви так багато про нього знаєте і в нього теж є для вас усіх подаруночки –радісні , посміхаючиїся смайлики. Я хочу щоб у вас усіх залишався гарний сонячний настрій ,щоб з ваших обличь  не сходила радісна посмішка.

Урок закінчено , подякуйте нашим гостям за тещо вони сьогодні прийшли до нас подаруйте їм тепло своїх щирих дитячих посмішок , попрощайтеся  з  ними.

 

Подобається