Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 52 Харківської міської ради Харківської області

 






Урок з природознавства "Збережемо природу Землі разом"

 

Тема: Збережемо природу Землі разом!

Мета: розширювати знання дітей про призначення і корисність рослин; розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес, вміння спостерігати за навколишнім світом, зв’язно і правильно викладати свої думки; формувати уявлення про екологію, комунікативну компетентність: вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки, переконувати; виявити основні шляхи забруднення природи; виховувати бережне ставлення до природи, бажання охороняти навколишнє середовище.

Хід уроку

I Організація класу

- Усміхніться всім навколо:

Небу, сонцю, добрим людям,

І тоді обов’язково

Наш урок цікавим буде.

Девіз нашого уроку:

Земля – наш спільний дім. А дім треба берегти й охороняти.

I I Актуалізація опорних знань

- Чому природу потрібно оберігати?

- Так. Природа – це наше життя.

- А хто більше за всіх загрожує природі?

- Як саме?

- Сумно це визнавати, але людина може бути природі не тільки другом, а й ворогом. Поміркуйте: - Чому люди не цінують і не вміють дорожити природою?

- Визначте причини забруднення природи.

- Від слова «екологія» виникло слово «еколог» - це люди, які захищають природу, вони оберігають все, що росте і всіх, хто живе в природі.

I I I Проблемна ситуація

- Що це? Діти, як ви гадаєте, хто це зробив?

- Отакі горе–туристи забруднюють найпрекрасніші куточки нашої природи, перетворюючи їх на мертві смітники. Не замислюються вони над тим, що весь цей непотріб буде перегнивати десятки років. Уявіть, на що перетвориться наша планета через кілька років, коли кожна людина кине хоча б одну обгортку, пакет чи пляшку і якщо не буде людей, які б допомагали природі, захищали її.

IV Бесіда про охорону природи

Про охорону природи дбає і наша держава. Заводи і фабрики не повинні викидати в повітря шкідливі речовини . Їх переобладнують так, щоб вони не забруднювали повітря, воду і грунт. Все живе дихає повітрям, і це повітря повинно бути чистим. Але пам’ятаймо! Дбати про природу повинна не тільки держава, а й кожна людина. Дорослі й діти мають берегти природу там, де вони живуть, працюють і відпочивають. Що б ти не робив, спочатку подумай, чи не зашкодиш цим природі.

- (Ліс)

- Підніміть руки ті, хто любить ліс.

- Чому і за що ви його любите?

 

- Яку користь приносять рослини?

• очищують повітря;

• дають людині їжу;

• є матеріалом для виготовлення паперу й меблів;

• використовують у будівництві;

• лікують людей;

• зберігають вологу;

• дають затінок у спеку;

• дарують людям красу.

- І справді: зникнуть рослини – загине у світі краса, яку люди віками оспівували у піснях, віршах. Ми з вами читали твори великого педагога В.О.Сухомлинського, який любив природу. Згадайте, які оповідання про природу ви читали? («Кленочок»…).

(Ялинки)

- Незабаром прийдуть Новорічні свята.

- Що є символом Новорічних свят? (Ялинка.)

- Відгадайте, про кого йдеться?

Загадка

Радість ми усім даруємо

І красою всіх чаруємо.

Незабаром в кожну хату

Прийде знов зимове свято.

Й серденько давно тремтить –

Рік Новий скоро прилетить.

Хто з нас загине на це свято?

На жаль, таких буде багато.

Тож не рубайте, пожалійте!

Ми ж, як і всі, теж хочем жити!

- Діти, я нічого не розумію! Якого свята бояться дерева? Чому? Ялинки ж на це свято будуть справжніми нарядними красунями. Їм же будуть заздрити лісові сестри.

- Куди потрапляють живі ялинки після свят?

Учениця: Зрубали. В дім внесли. При нарядили.

І веселились навкруги до світу…

В ту ніч вона в своїм наряді дивнім

Здавалась найкрасивішою в світі.

«Щаслива», - в лісі заздрили ялини,-

Як у раю віднині буде жить».

Вони не знали, що вже третю днину

На смітнику їх подруга лежить.

- Чи не шкода вам зрубаних ялинок, які, погостювавши у домівках, будуть викинуті на смітник?

- Уявіть чудове, горде дерево, яке росло багато років, щоб в одну мить загинути заради чиєїсь примхи. А що залишиться на його місці у лісі? Самотній пеньок? Тисячі таких самотніх пеньків з’являються у наших лісах після зимових свят.

- Для чого потрібні ялинки? Лише для того, щоб їх рубали напередодні Нового року?

- Яка користь у природі від дерев?

- (Вони очищують повітря, своїм корінням у горах стримують грунти та вологу, запобігають паводкам, у них живуть тварини й птахи, є окрасою парків, виділяють кисень навіть узимку.)

- Заплющіть очі. Уявіть. Скінчилося свято… Скрізь лежать викинуті на смітники ялинки. Вони вже ніколи не побачать рідного лісу, нікого не порадують своїм зеленим вбранням і смолистим запахом. Поряд проходять люди, не звертаючи уваги на простягнуті до них гілочки, які ніби благають про допомогу… А тепер уявіть собі. Що кожен з вас - одна із цих ялинок, викинутих на смітник. Ви покинуті на морозі серед таких самих, уже не потрібних нікому вмираючих ялинок. Про що ви думаєте? Що хотіли б сказати людям або про що запитати у них?

- Ялинки, розплющіть очі.

- Як же розв’язати цю проблему? З одного боку, хочеться, щоб свято було яскравим, нарядним, із новорічною ялинкою. А з іншого – не можна заради свого задоволення вбивати молоде деревце.

- (Учні вносять пропозиції: мати вдома штучні ялинки;

брати у дерева тільки кілька гілочок;

у кого є ялинка у дворі – наряджати її.)

- А хто з вас пам ’ятає, скільки років треба чекати, щоб підросла молода ялинка? (Майже 10 років.)

- 10 років – це дуже багато, це навіть більше, ніж ви прожили у своєму житті. А берегти ялинки – це значить берегти ліс, берегти ліс – значить зберігати життя на нашій планеті.

- Ось ми з вами нарядили сьогодні штучну ялинку і зберегли життя живій ялинці. Вона прийшла до нас, щоб подякувати за доброту.

(Входить дівчинка – Ялинка.)

Ялинка: яка краса навкруг у лісі!

Мине вже скоро Новий рік…

А я – жива, весну чекаю,

Коли розтане білий сніг.

І дякувати буду тим,

Хто не згубив мене.

Безмежна вдячність людям цим

Ніколи не мине!

Тож, діти, бережіть природу –

Й великі сосни, й квіточки малі, -

Адже без них людському роду

Повік не вижить на Землі.

- Ми всі дуже радіємо за тебе, ялиночко, і хочемо затанцювати біля тебе веселий таночок.

(Діти танцюють.)

- (Рослини)

- Основу живої природи складають рослини. Вони дають їжу і кисень всім живим істотам. Тільки не завжди людина відноситься до природи як до друга.

- Яке правило поведінки в природі нам потрібно знати, щоб скрізь було багато рослин з гарними квітами?

(Не зривати великі букети квітів, плести вінки. Красивими квітами треба любуватись в природі, а не знищувати їх. Знаходячись в лісі, слід не забувати правила поведінки, щоб не нанести шкоди природі. )- Діти, давайте розв’яжемо екологічну задачу:

- «В подорож відправились 10 туристів. Скільки загине квітів, якщо кожен зірве по 3 квітки?»

- А рослини прикрашають наше життя.

– (Тварини)

Вчені підрахували: тільки за останні 200 років повністю знищено більше двохсот видів тварин. В наші дні тварини гинуть іще швидше. І все тому, що люди грубо вмішуються в життя тварин.

- Подивіться на цих тварин. Вони постраждали більше, ніж інші: метелики із-за своєї краси, хижі птахи із-за неправильного розуміння їх ролі в природі, а жаби із-за того, що людям не подобається їх зовнішній вигляд.

- Що треба робити для того, щоб кількість тварин не зменшувалась?

(Головне правило – не охотитись на рідкісних тварин, не ловити, не лякати їх, не кричати в лісі, не чіпати пташиних гнізд. Важливо, не кривдити нікого, навіть самих маленьких жучків.

(Заповідники)

- Діти, якщо ми будемо знати правила поведінки в природі, ми допоможемо всім.

Для збереження куточків незайманої природи створено заповідники. Там заборонено вирубувати дерева, кущі, збирати й витоптувати трав'янисті рослини. Не дозволяється полювати на звірів, птахів, ловити рибу, метеликів, інших тварин.

Червона книга України

У заповідниках охороняють рослини і тварин, яких у природі залишилося дуже мало, їх називають рідкісними, або зникаючими. Усі вони занесені до Червоної книги України. Довкілля — наше природне оточення. Від забруднення воно страждає і хворіє: погіршуються умови життя рослин, тварин і самої людини. Щоб вижити, люди повинні зберегти природу Землі.

   Про охорону природи дбає наша держава - Україна. Заводи і фабрики переобладнують так, щоб вони не забруднювали повітря, воду і ґрунт.

   Для збереження куточків незайманої природи створено заповідники. Там заборонено вирубувати дерева, кущі, збирати й витоптувати трав'янисті рослини. Не дозволяється полювати на звірів, птахів, ловити рибу, метеликів, інших тварин.

   У заповідниках охороняють рослини і тварин, яких у природі залишилося дуже мало, їх називають рідкісними, або зникаючими. Усі вони занесені до Червоної книги України.

 

 Пам'ятай! Дбати про природу повинна не тільки держава, а й кожна людина. Дорослі й діти мають берегти природу там, де вони живуть, працюють і відпочивають. Що б ти не робив, спочатку подумай, чи не зашкодиш цим природі.

   Дбайливо стався до природи сам і нагадуй про це старшим. Розказуй своїм батькам, про що ти дізнався на уроках природознавства. Запрошуй їх разом з тобою спостерігати за неживою і живою природою. Попроси дорослих допомогти тобі зробити і розвісити годівниці, шпаківні. Разом обгородіть мурашник, розчистіть джерельце. Посадіть дерево, кущ, квіти біля вашого будинку і доглядайте за ними. Тоді шумітимуть ліси, лунатиме пташиний спів, а в містах буде чисте повітря.

V. Підсумок

Будьте Людьми, щоб наша матінка Земля могла пишатися своїми дітьми, а не боротися проти них!

Люди всієї Землі повинні об’єднатися!!!

- Дбайливо ставтеся до природи самі і нагадуйте про це старшим. Розказуйте своїм батькам, про що ви дізналися на уроках природознавства. Запрошуйте їх разом з вами спостерігати за неживою і живою природою. Попросіть дорослих допомогти вам зробити і розвісити годівниці, шпаківні.

Разом обгородіть мурашник, розчистіть джерельце. Посадіть дерево, кущ, квіти біля вашого будинку і доглядайте за ними. Тоді шумітимуть ліси, лунатиме пташиний спів, і ми всі будемо дихати чистим повітрям.

Казав мудрець – живи, добро звершай,

та нагород за це не вимагай.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра.

1. Чому дбати про природу повинна кожна людина?

2. Якими будуть твої дії, коли ти побачиш, що діти зривають у лісі красиво квітучі рослини?

Країн так багато,

планета єдина.

Її зберегти

має кожна людина.

Щоб сонця і неба

дим-смог не заслав,

щоб від нечистот

океан не стогнав.

Щоб серце раділо

від цвіту й краси,

щоб зір милували

поля і ліси,

травиця зелена,

річок глибина...

Країн так багато —

планета ж одна!

1. Чому дбати про природу повинна кожна людина?

2, Якими будуть твої дії, коли ти побачиш, що діти зривають у лісі красиво квітуючі рослини?

3. Склади усну розповідь про свою участь в охороні природи місцевості, де ти живеш.

Практичне завдання. Збирай ягоди калини, бузини, насіння клена, ясена, бузку, лободи, кавунів. Ними ти будеш підгодовувати взимку птахів. Зберігай корм у сухому місці.

1 .Що таке Червона книга України?

2. Яке Вона має значення?

3. Які рослини і тварини називають рідкісними?

4. Для чого створюються заповідники?

Вища розсудливість - це прийняти важке рішення залишити цей світ у такому вигляді, в якому ми його застали.

Природа не храм, а майстерня, і людина в ній працівник.

І. Тургенев

Подобається