Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 52 Харківської міської ради Харківської області

 






Урок з природознавства "Звірі взимку"

 

Тема: Звірі взимку

 Мета: дати учням уявлення про те, як зимують звірі; обговорити, як можна допомогти тваринам; розвивати мовлення учнів; виховувати допитливість, любов до тварин, що мешкають у лісах.

 Хід уроку

 I. Організаційний момент

(Лунає музика з телепередачі «У світі тварин»).

Доброго ранку! Доброго дня!

Доброго вечора вам кожного дня!

Нехай буде мир і злагода в нас,

Нехай завжди квіти не в’януть для нас.

Кожному дню — безхмарного неба,

Кожній дитині веселощів треба,

Кожній оселі — щастя і хліба.

Нехай усміхаються всі люди щодня.

Доброго ранку! Доброго дня!

— Подаруємо щиру усмішку гостям! Привітаємося!  Отже, до праці, починаємо урок природознавства.

 II. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності

 Перевірка домашнього завдання

- приготували  сигнальні карти та зараз ми з вами пограємо .  За допомогою сигнальних карт ми перевіримо домашнє завдання

 Гра «Так чи ні?»

 - Сонце стоїть низько на небосхилі. (Так)

 - Річки й ставки вкрились льодом. (Так)

 - Падають рясні дощі. (Ні. Сніг.)

 - Небо часто вкривають темні хмари. (Так)

 - Всі дерева стоять голі. (Ні. Хвойні дерева зелені.)

 - Повітря надворі тепле (Ні. Холодне.)

 - На землю падає сніг. (Так)

 — Які зміни сталися в неживій природі з приходом зими? (Сонце з’являється ненадовго, піднімається невисоко, дає мало тепла і світла, похолоднішало, річки замерзли, опади — сніг.)

-Молодці всі , я бачу що ви дуже старанно виконували домашнє завдання .

-А тепер уважно послухайте та спробуйте відгадати загадку

Червонясту шубку має,

По гілках вона стрибає.

Хоч сама мала на зріст,

Та великий має хвіст.

Як намисто, оченята.

Хто це? Спробуй відгадати. (Білочка)

Молодці, правильно це білочка. Діти сьогодні у нас урок незвичайний – до нас у гості прийшла білочка та принесла з собою загадки про своїх друзів

Давайте спробуємо їх відгадати.

По полю та лісу гасає,

Овечок хапає та всіх лякає.

(Вовк)

Я маленький, я пухнастий,

Попелястий, волохатий.

Я стрибаю, я тікаю,

Дуже куций хвостик маю. (Заєць)

В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має.

Їй на місці не сидиться.

Як зовуть її? (Лисиця).

Хоч у нього й шуба є,

Та як холод настає,

Він не їсть тоді, не п’є

І не ходить, не гуляє,

А у лігво спать лягає. (Ведмідь)

Хоч не шию я ніколи,

А голок завжди доволі. (Їжак)

III. Повідомлення теми і мети уроку

- Молодці, дякуємо білочці за цікаві загадки. А тепер уважно подивилися на дошку. Яка група тварин перед вами на дошці? Так , правильно це звірі. А за якими ознаками ви визначили що це звірі? Молодці, сьогодні на уроці мова піде про те як зимують звірі.

  IV. Вивчення нового матеріалу

- Діти , сьогодні  на урок до нас завітали звірі , давайте уважно послухаємо що вони нам про себе розкажуть(інсценування).

Мене знають всі звірі. Я зайчик. На зиму моє хутро стає густішим і світлішим. Взимку я живлюся корою і гілками дерев та кущів, насінням бур’янів. Кожний кущик для мене може стати домівкою.

 А я – білочка. Живу в лісі, житло влаштовую в дуплах, а іноді між гілками дерев. Всередині гніздечко вистеляю мохом, сухою травою , литтями і шерстю.У такому гнізді тепло навіть у морози. На зиму я роблю запаси : горіхи, гриби, які легко потім знаходжу під снігом, завдяки доброму нюху. Взимку ховаюсь від холоду в гнізді, а в сильні морози дрімаю там кілька днів. Саме в цей час на мене може напасти мій лютий ворог – куниця. А я борсук , як ведмідь і їжак, запасаюся  жиром, споживаючи жуків, ящірок, ягоди. Потім у листопаді утеплю нору і лягу спати на зиму. Я  і сильний, і бігаю непогано, і кігті у  мене  гострі. Та навіть гострі кігті я використовую не на полюванні, а для риття землі. Адже для полювання мені  майже нічого не потрібно, бо полюю я  він на дрібних тваринок — гризунів, жаб, комах та їхніх личинок, котрі аж ніяк не в змозі дати мені  відсіч.

 А мене – красиву, пухнасту, руденьку знають всі. Я – лисичка. Від негоди і ворогів ховаюсь в норі. Живлюсь пташками, мишами, а при нагоді і зайчика молодого можу спіймати.

 А я – вовк. Я розумний, спритний і сильний хижак. Живлюся козулями, оленями, зайцями, дикими свинями. Але в взимку мені дуже важко наздогнати здобич. Від холодів я ховаюсь в лігві , яке будую серед коренів дерев у густих хащах.

 Дякуємо вам звірі. Дуже багато цікавого ми від вас почули .А тепер відпочинємо.

Фізкультхвилинка

Презентація

V. Узагальнення й систематизація знань

А тепер перевіримо чи уважно ви слухали. У кожного на парті лежать завдання виберіть , будь ласка, запвдання №1 . Зараз ми з вами  його виконаємо . Розгляньте  малюноки , на яких зображені звірі . Розфарбуйте тих кого ми можемо зустріти взимку. Яких звірів не побачиш взимку? Обведіть їх .

Кого ви обвели , молодці, а кого розфарбували? Молодці ви всі добре вправилися з цим завданням , а це означає , що ви були уважні на уроці. Діти, Білочка приємно здивована тим які ви всі уважні

 1. Робота за підручником (с. 77–81)

Починаємо читати мовчки.

 

— Розгляньте малюнки на с. 78. Чиї сліди зображено?

-Діти , ми з вами попрацювали з підручником і я пропоную  щоб перевірити чи уважні ви були пограти в гру»Оплески». Якщо я кажу  неправильно ви хлопаєте у долоні , якщо правильно – не хлопаєте.

- взимку у ведмедиці народжуються ведмежата.

-білка всю зиму спить у дуплі

-заєць узимку живиться тими запасами , які він приготував з осені

-лисиця ловить мишей під снігом

Молодці всі були уважні , всі добре працюємо.

Фізкультхвилинка  № 2 Молодці, білочці дуже сподобалося як ви виконуєте фізкультхвилинку.

З якого мультфільму ця музика?

Молодці, Маша у цьому мультфильмф шукала по слідам звірів, одже давайте і ми з вами пограємо в слідопитів і пригадаємо як вони виглядають.

Це в нас сліди ………( вівішую сліди тварин на дошку)

А зараз ми з вами переходимо до завдання № 2, я подивлюсь чи уважні ви були. розгляньте завдання № 2 на малюночку перед вами зображено сліди . Підпишіть , будь ласка, яким тваринам вони належать . Так закінчуємо.

Кіра збирає в своєму рядочку завдання , Віка в своєму, Катя в своєму та кладуть мені їх на стіл, а я перевірю його після уроку. Не забувайте підписати завдання № 2 ..

Молодці, .Дуже багато інформації ми з вами сьогодні отримали і я хочу перевірити як ви зрозуміли матеріал уроку. У кожного на парті лежать тести візьміть їх , будь ласка, підпишіть їх і самостійно виконайте завдання які ви бачите. Після чого ми їх перевіримо  .На цю роботу в вас 2 хвилиночки. Закінчуємо , діти ,перед вами на дошці правильні відповіді  уважно перевірте чи правильно ви виконали завдання. Піднесіть , будь ласка, ручку ті хто правильно дав відповіді на 3 завдання, молодці, а хто на 2, добре, а хто не зміг дати правильну відповідь не на одне завдання, добре, я бачу , що таких діточок в нас не має, всі добре вправилися з завданням. Бачиш , білочка, які всі молодці , як добре працюють.

  Я думаю, ви всі розумієте як важко жити тваринам узимку, особливо якщо зима дуже морозна і сніжна. У цей час їм як ніколи потрібна допомога людини. Люди роблять дя тварин спеціальні годівниці . Для оленів і козуль  кладуть віники з гілок липи , берези , верби та сіно . Диких кабанів , зайців частують качанами кукурудзи , снопиками необмолоченого віса , проса, для лосів оленів козуль влаштовують солонці.Кладуть їм грудки солі яку вони зизують.Люди повинні дбати про лісових  звірів взимку, лютої зими звірам дуже потрібна допомога людей.

VI. П ідбиття підсумків. Рефлексія

Холодно взимку зайчатам і білці,

 песику в будці, в сараї корівці...

 Мерзнуть у котика лапки і вуха,

 мерзне ворона в лиху завірюху.

 Як допоможемо дружно, малята,—

 виживуть взимку птахи і звірята.

Діти у кожного на парті лежіть лежіть горішок , кожен з вас може допомогти звірам взимку запишіть це на горішку.Одже , а тепер давайте почастуєм білочку горішками.

Музика (зверя по следам любого….)

Діти, ми звами сьогодні на уроці дізналися про те , як зимують звірі, обговорили , як можна допомогти тваринам.

VII. Домашнє завдання

На дошці перед вами домашнє завдання

С. 77-78

За бажанням підготувати розповідь про те як ви допомагаєте звірам взимку.

 

Молодці всі білочці дуже сподобалося на нашому сьогоднішньому уроці, вона дуже вдячна вам за щірі побажання і хоче вам віддячити. Вона для кожного з вас підготувала подаруночок.

Ростіть здоровими і сильними, Добрими та мудрими. Бережіть природу! Доброго здоров’я вам і всім присутнім. Урок закінчено . Попрощайтеся з нашими гостями. Подякуйте їм за те що вони до нас прийшли і виходьте на перерву.

 

 

Подобається